Juniorky si odvážejí bronz z MSJ! Švýcarky porazily pěti góly

Radost českých juniorek při bronzovém utkání na světovém šampionátu | foto: Martin Flousek / Český florbal

Rozhodující den mistrovství světa juniorek dopadl výtečně. České hráčky také na druhý pokus porazily v Lahti Švýcarsko a berou bronzové medaile. Jde tak již o čtvrtý medailový šampionát naší reprezentace v řadě. Klíčový duel dopadl výsledkem 5:1, který se začal slibně rodit už během první třetiny.

Švýcarsko – Česko 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)

O jak důležitý zápas jde, ukazovaly úvodní minuty bronzového souboje. Byla znát opatrnost z obou stran, Češky však držely častěji míček a hledaly si střelecké pozice. Jednu takovou proměnila po chybě švýcarské defenzivy Valentýna Zerzánová, když vyslala krásnou ránu mimo dosah gólmanky Florinové. Naše juniorky navíc chtěly stejným způsobem pokračovat, což v 19. minutě přineslo překvapivý pokus Lucie Baldreichové znamenající náskok 2:0 po prvním dějství.

Také v prostřední části se snažil český tým hrozit, aby vedení ještě umocnil. I nadále se tak hráčky hýbaly a hledaly volné prostory, což jim po švýcarském faulu přineslo trestné střílení. Z něj sice neskórovala Gocová, ale zanedlouho zvyšovala už na třígólový rozdíl Fuchsová. V dalším průběhu třetiny se Švýcarsko odhodlalo ke hře bez brankářky a dostávalo Česko pod tlak. Andrea Břeská ovšem sekundu před přestávkou přidala čtvrtou trefu a výrazně vylepšila družstvu výchozí bod do třetí fáze.

Švýcarsko vědělo, že v závěrečném dějství to bude buď teď, nebo nikdy. Vytáhly tak i poslední zbytky sil a plným nasazením trápily českou reprezentaci. Právě tím vykřesaly také naději na drama potom, co snižovaly v 51. minutě na 1:4. Češky nicméně tlak nijak nepoznamenal – naopak Sikorová ještě přidala razítko v podobě páté branky a Česko počtvrté za sebou veze medaili ze světového šampionátu.

„Převládají bronzové a vítězné pocity. Jsem rád, že jsme to zvládli, protože po semifinále to bylo hořké. Dlouhou dobu to v nás bylo - a možná ještě bude. Jsem rád, že dnešní zápas a bronzová medaile pro tento tým jsou něčím, čím to zalepíme a budeme si to užívat. Jeli jsme sem pro medaili a chtěli jsme finále, třeba i vyhrát. I tímto jsme ale ukázali, ať už z hlediska charakteru či fungováním uvnitř družstva, že prostě jsme skvělý tým a medaili si zasloužíme,” neskrýval radost trenér Tomáš Martiník.

Sestava Česka: Svrčková (Bačková) - Machálková, Matýsková, Fáčková, Gocová, Kubalčíková, Hlaviznová (C), Sigmundová - Fuchsová, Zerzánová, Brucháčková - Klubalová, Baldreichová, Břeská - Lískovcová, Lovíšková, Sikorová - Štekerová, Horčičková.

Branky: 51. Müllerová – 14. Zerzánová, 19. Baldreichová, 29. Fuchsová, 40. Břeská, 59. Sikorová. Vyloučení: 3:0. Využití: 0:0. Zásahy brankářek: Florinová 14 – Svrčková 9. MATCH CENTER | ČT SPORT PLUS